מסיבת נורוז לנשים בנתניה

מסיבת נורוז לנשים בנתניה

מסיבת נורוז לנשים בנתניה
27.03.2022

בימים אלה חוגגים ברחבי העולם את חג הנורוז – ראש השנה האזרי.

ביום זה חוגגים תושבי אזרבייג’ן את קץ החורף ואת תחילתו של האביב. בחג זה גם מקדשים ערכים של שלום ושל אחווה עולמית.

חג הנורוז הוא במקור חג זורואסטרי. הוא החל במחוז אורמייה שבאזרבייג’ן האירנית, אך יש לו שורשים עוד משנת 505 לפנה”ס. הנביא זרתוסטרה נולד גם הוא באורמייה, כך שאזרבייג’ן היא למעשה המולדת של האמונה הזורואסטרית. כיום חוגגים את ה”נורוז” לא רק באזרבייג’ן, אלא גם באירן, באפגניסטן, בהודו, בכורדיסטן, בקירגיזסטן, בקזחסטן, בפקיסטן ובקרב עמים רבים השוכנים לאורך דרך המשי של פעם.

נורוז, או “יום חדש” בעברית, מוזכר בסיפורי עם ובשירים רבים. על פי האמונה הזורואסטרית, החג מספר על אשא, המקור הנצחי של האור והאמת, וכיצד היא הביסה את כוחות האופל. אזרים רבים כתבו שירים על הנורוז. אסמאעיל הראשון, מייסד המדינה האזרית של שושלת “ספאביד”, כתב את השיר הבא על אודות נורוז: “החורף חלף, האביב חזר, הפרחים צמחו וגני הצבעונים הגיעו. כל הציפורים החלו לצייץ, אש האהבה בוערת שוב בנשמה.”

כשם שהיהודים מתחילים לנקות את בתיהם כבר מט”ו בשבט, חג האילנות, מתחילים האזרים לנקות את בתיהם לכבוד הנורוז חודש לפני החג. גם הם שותלים עצים, צובעים ביצים ומכינים בגדים מיוחדים לחג. כל אחד מארבעת ימי השלישי שלפני הנורוז מוקדש ליסוד אחר: מים, אש, אדמה ורוח.

באותם ימי שלישי שלפני הנורוז נוהגים להדליק אש. ביום שלישי האחרון לפני החג נהוג לקפוץ מעל האש שבע פעמים על מנת לעבור טיהור. את האפר של האש מוציאים הרחק מהבית על מנת לוודא שהמזל הרע יישאר רחוק בשנה הבאה. כמו-כן, נהוג גם לקפוץ מעל המים על מנת לשטוף החוצה את החטאים מהשנה שעברה.

יום לפני חג הנורוז עולים האזרים לקברי יקיריהם ולאחר מכן עורכים סעודה מסורתית. ביום החג עצמו מתקיימות חגיגות רבות, מבקרים את קרובי המשפחה והילדים משחקים בביצים צבועות. כמו-כן, נערכות הופעות, ריקודים, שירים ומשחקים. בארוחת החג מניחים על השולחן את “קערת נורוז” ועליה שבעה סוגים של מאכלים המתחילים באות “ס”, בדומה לקערת ליל הסדר. נהוג גם להדליק נרות לכבוד הנורוז, בדומה להדלקת נרות חג ביהדות.

לכבוד יחסי אזרבייג’ן-ישראל, עורך המרכז הכלכלי לשלום, יחד עם להקת הרקדניות הישראלית “רלי אבמן”, את “מסיבת נורוז לנשים”. המסיבה תתקיים ב-27 במרץ בשעה 20:30, בקהילת בית ישראל בכתובת יהודה הנשיא 19, נתניה, ישראל. במהלך החגיגה תסביר רייצ’ל אברהם, העורכת של המרכז הכלכלי לשלום, מהו חג הנורוז; זיווה אמארוב תלבש בגדים אזריים מסורתיים ותלמד את הקבוצה לרקוד ריקודים אזריים; אוכל אזרי מסורתי יוגש לאורחים יחד עם בירה, יין וכיבוד נוסף. נשים מוזמנות להשתתף בחגיגה.

הרשמו| לקבלת מידע ועדכונים
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.